TÉMA Porod

Aromaterapie v těhotenství a při porodu

Léčebné metody, které využívají působení vůní, se obecně označují jako aromaterapie. Využívají 100% čistých esenciálních neboli éterických olejů, které se získávají z různých částí rostlin (květů, listů, dřeva, kůry…). Již v hrobech faraonů starověkého Egypta byly objeveny karafy s vonnými oleji a při samotném balzamování byly používány rostlinné výtažky.

Princip aromaterapie je v působení vonných látek a jejich směsí přes čichový orgán na mozková centra zodpovědná za vznik emocí a citových prožitků, neboli na limbický systém. Jeho činnost ovlivňuje další mozková centra, která řídí tvorbu nejrůznějších hormonů. Vůně tedy zjednodušeně řečeno mohou ovlivňovat metabolismus a celkový stav organismu.

Éterické oleje působí na úrovni fyzické – např. proti bolesti, křečovým žilám, nevolnosti, vysokému či nízkému tlaku a na psychiku člověka - některé zklidňují a vyrovnávají, jiné osvěžují či podporují koncentraci nebo nás posilují v začátku nové životní etapy.

Nejjednodušším možným způsobem využití esenciálních olejů jsou aromalampy – zapálíme v nich svíčku a nakapeme do vody pár kapek esence. Zahříváním se odpařují vonné silice a jejich účinky dýcháme. Dalším možným způsobem využití jsou obklady, koupele, aromatické masti a masáže.

V zásadě platí důležité pravidlo: při výběru vhodného oleje se řiďte svým nosem. Správného účinku bude dosaženo jen tehdy, pokud ve vás olej vyvolá pozitivní reakci. Důležitá je též kvalita olejíčku.

Aromaterapie a její blahodárné účinky mohou výrazně pomáhat v období před porodem, během něj a i v následných, většinou velmi náročných dnech šestinedělí. Důležité je vědět, co a kdy má budoucí maminka používat, aby si nepřivodila komplikace místo pomoci.

Jak lze aromaterapii využít?

 • Prevence nepříjemných doprovodných jevů těhotenství - masáž hýždí, bříška nebo prsou
 • Prevence nastřižení či natržení hráze – asi 8 až 10 týdnů před porodem mohou maminky začít s masáží hráze. Ta se pravidelnými masážemi zpevňuje a při porodu nemusí dojít k jejímu nástřihu či natržení. K této masáži stačí čistý mandlový olej.
 • Pro zkrácení první doby porodní u prvorodiček – rozmarýnová koupel ve chvíli, kdy je porod „na spadnutí“ může zkrátit u prvorodiček první dobu porodní až o 50 %. U dalších porodů to může být o ještě více. Dnes je již většina porodnic vybavena vanami a koupele mohou rodičce velmi ulevit od bolestivých kontrakcí. Porod urychluje i levandule, která ovšem není doporučována ženám s nízkým tlakem.
 • Proti bolestivostem a svalovým křečím – ty může zmírňovat heřmánek římský.
 • Fenyklový masážní olej má protizánětlivé a protinadýmací účinky pro maminky po porodu. Má také pozitivní vliv na tvorbu mléka a používá se i na ošetření pokousaných bradavek při začátcích kojení.

Rizika spojená s aromaterapií

Je důležité vědět, že většina porodnic aromaterapii toleruje, ale ne každý lékař je jí pozitivně nakloněn. Aromalampy dnes již najdete v některých porodnicích. Vzhledem k výrazné účinnosti aromaterapie, je třeba konzultace s aromaterapeutem a opatrnost, protože může mít i neblahý vliv, ač jsou to jen „bylinky“. Např. šalvějový olej v posledních týdnech těhotenství a v době kojení významně omezuje tvorbu mléka. Mnohdy je třeba se mít na pozoru, aby nedošlo k nevhodnému dávkování. Již zmiňovaná rozmarýnová koupel je životabudič, prokrvuje a je vhodná pro zkrácení doby porodní. Její neuvážené použití v případě problémů s donošením plodu by ale mohlo způsobit nemalé komplikace.

Aromaterapie je stále ještě poměrně netradiční volba. Každopádně si díky svým prokázaným účinkům zaslouží pevné místo mezi podpůrnými prostředky u zvládání porodu a v období před i po něm následujícícím.

 

Máte zkušenosti s aromaterapií v době těhotenství, porodu či šestinedělí?

Aromaterapie v těhotenství a při porodu patří do témat
 • máta miloš 15.02.2010 21:36:32

  My jsme během prí doby porodní masírovali oblast kříže mátovým olejem. Manželce to ulevovalo od velkých bolestí právě v dané oblasti. Jen je třeba si vybrat kvalitní olej.

 • aromaterapie Tamara 10.02.2010 10:36:38

  já nemám osobní zkušenosti s aromaterapii během těhotenství a tak podobně, ale hodně používám olejíčky do aromalamp třeba když jsem nastydlá, tak eukalypt, krásně mi to pomáhá dýchat nebo různé další třeba jen pro dobrou náladu. Stačí pár kapek a hned je příjemnějc.

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Porod

 • 29.08.2016 23:08 Porod a šestinedělí

  Ahoj holky, po porodu mi nastaly problémy s kojením a já už pomalu ztrácela naději, že budu kojit…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku