TÉMA Porod

Epidurální anestezie - ano, či ne?

Pokud ženu čeká v blízkých měsících porod, jistě již narazila na otázku, zda je vhodné přemýšlet nad možností epidurální anestezie. O co se v tomto případě jedná? Je lepší přirozený porod či je vhodnější dát přednost „epidurálu“? Jaké jsou výhody a naopak jaká rizika? To vše se vám v této situaci může honit hlavou.

Princip epidurálu

Do oblasti bederní páteře je zavedeno malé množství látky (místního anestetika), která znecitliví nervy odstupující z míchy a vedoucí do břicha. Výsledkem je zmírnění vnímání porodních bolestí při porodu. Podává se během porodu před nástupem nejsilnějších porodních bolestí. Celý výkon trvá několik minut a o jeho hladký průběh se stará anesteziolog.

Zdravotní indikace

Epidurální anestezie může být volena čistě ze zdravotních důvodů. Mezi ty hlavní indikace ze strany matky lze uvést následující:

 1. cévní choroby
 2. astma
 3. oční choroby
 4. epilepsie
 5. roztroušená skleróza
 6. cukrovka
 7. preeklampsie (stav spojený s vysokým tlakem a dalšími problémy)

Dále existují též situace, kdy je o epidurální anestezii uvažováno spíše z hlediska vývoje plodu (např. nedostatečné zásobení plodu kyslíkem). Bývá hovořeno též o tzv. diskutabilních indikacích, kdy nejde o indikace plynoucí ryze ze zdravotního stavu. Mezi ně lze zařadit např. polohu plodu koncem pánevním, vícečetné těhotenství či předčasný porod. Zde existují důvody pro i proti užití epidurální anestezie.

Situace opačná - kontraindikace

Jako vše ostatní, má ale i epidurální anestezie svá omezení. Mezi kontraindikace, tedy situace, kdy epidurální anestezie být užita nesmí, patří např.:

 • alergie na lokální anestetikum
 • infekce v místě plánovaného vpichu
 • poruchy srážlivosti krve matky

Možné komplikace epidurálu

Každý zákrok s sebou nese určitá rizika, a jistě je tedy před samotným rozhodnutím, zda anestezie ano či ne, vhodné vědět i o nich.

 • některé matky mohou po porodu pociťovat bolest v zádech v místě vpichu epidurální jehly
 • proniknutí jehly do mozkomíšního moku
 • krvácení do páteřního kanálu
 • neurologické komplikace či infekce

Pokud o epidurální anestezii uvažujete, jistě si nejprve zjistěte vše, co vás k jejímu průběhu či k možným rizikům napadne. Pokud však dáváte přednost přirozenému průběhu porodu a cítíte, že vše by mělo proběhnout bez farmakologie, stůjte si za svým rozhodnutím. Jednejte zde tak, abyste v tom důležitém momentu věděla, že je vše tak, jak jste si přála, a že vše probíhá tak, jak má.

 

Prožila jste porod s epidurální anestezií? Jste pro či proti ní?

Epidurální anestezie - ano, či ne? patří do témat
 • Pavla 15.05.2017 11:35:46

  Nikdy bych si to nenechala píchnout, já jsem zvolila jinou cestu, koupila jsem si Body Clock Elle TENS-je to přístroj na tlumení bolesti při porodu a fakt fungoval skvěle, moc mi pomohl. Můžu doporučit maminkám, které nechtěji Epidural.

  • Re: RenataL 20.05.2017 14:58:56

   Pavlo opravdu něco takového funguje? Kolik za to chtějí, kde se to dá koupit?

   • Re: Re: Pavla 22.05.2017 11:28:37

    Ano funguje velmi dobře.Podívej se semhttp://d-zdravi.cz/cs/search?controller=search&orderby=position&orderway=desc&search_query=+Body+Clock+Elle+TENS&submit_search=Hledat
    Ceny tam taky uvidíš.

    • Re: Re: Re: Lenka 26.06.2017 08:58:43

     Zeny to je zajímavé to s tím přístrojem, to jsem neslyšela ještě, kdyby to opravdu fungovalo, to by bylo supr

    • Re: Re: Re: RenataL 12.06.2017 12:54:51

     Aha, tak moc děkuji, budu o tom uvažovat, teda :)
     Zkusím si o tom ještě někde něco přečíst :) ale rozhodně lepší cesta, než epidural..taky pro něj moc nejsem...co jsem slyšela je to pak po Epiduralu horší, že žena nemůže tlačit apod.. navíc se to pry pícha do páteře?

     • Re: Re: Re: Re: Pavla 14.06.2017 09:37:41

      Přesně tak píchá se to tam :/
      Ale tak třeba to někomu opravdu pomáhá, jí bych si to píchnout nenechala, když bych nemusela.

 • epidural kamila 15.03.2013 14:26:51

  Já jsem epidural měla, nechala jsem si ho zavést zhruba v polovině porodu protože jsem nedávala ty bolesti. Když mi ho anesteziolog zavedl cítila jsem ještě jednu kontrakci a pak už nic. Mohla jsem chodit ale bolesti jsem vůbec necítila. Bylo to vysvobození a jinak už rodit nebudu. Zavedení epiduralu nebylo vůbec bolestivé. Můžu jen doporučit. Rodila jsem 18 hodin takže to, že bolesti k tomu patří už nikdy poslouchat nebudu.

 • epidural ano či ne? Pavla 02.02.2011 10:41:24

  ahojky holky,můj první porod byl před 12lety,to se mě nikdo na nic neptal,trval 15hodin od prasknutí vody,před tím už sem měla celou noc kontrakce,vůbec sem se neotvírala,čípek miněčím každou chvilku rozevírali,hrozně to bolelo,příšerné bolesti a to nejsou žádné ořezávátko,bolest docela snáším dobře,do konce těhoteství jsem byla téměř ve všem plně výkonná..u tlačení sem stratila vědomí,pak úplně ustaly kontrakce,malá měla zlomenou kliční kost ikdyž měla sotva 3kg,potrhaná sem byla 18 stehů,nakonec sem po porodu i zvracela,prostě hrozný zážitek z porodu,pořádně sedět a jít na wc sem nemohla pomalu 3 měsíce..ted za 6 týdnů mám rodit a začínám mít opravdu hrůzu z toho co mě zase čeká,takový porod už fakt nechci zažít,tak přemýšlím o tom epiduralu,ale zase se bojím komplikaci..tak fakt nevím

 • chvalim si epidural Peta 04.09.2010 23:21:39

  Ja verim,ze bych bez epiduralu skoncila na cisarskym rezu.Porod mi vyvolavali.Na 4 prsty jsem se pri silenych bolestech otevirala kolem 12 hodin.Pak jsem dostala dve davky epiduralu.Po prvni davce jsem se behem chvilky otevrela o dalsi 4prsty.Pred epiduralem jsem se svijela v hroznych bolestech-dostala jsem pry neco proti bolesti,co mi zpusobovalo,ze jsem mezi kontrakcemi usinala a bolesti byli strasny.Epidural pomaha se uvolnit-otevrit.Kontrakce jsou citit,ale je to takova tupa bolest.Nasledne jsem nemela zadne problemy.

 • vliv na miminko Lenka_K 15.12.2009 13:27:29

  slysela jsem, ze epidural neni dobry pro miminko, ze je tam urcita pravdepodobnost poskozeni, je to pravda?

  • Re: vliv na miminko Anicka 15.12.2009 13:36:39

   Epiduralni anestezie pusobi primo v nervovem systemu. Jak je psano vyse, picha se do paterniho kanalu. To znamena, ze je nepravdepodobne, aby se latka dostala do krevniho obehu a navic prosla placentou. Epiduralni anestezie se navic aplikuje ve treti fazi porodni (tzn. posledni pokud nepocitame jako ctvrtou porod placenty) a ta vetsinou trva jen nekolik minut. Paradoxne muze zmirnit kontrakce a zpomalit a prodluzit porod, ale spis uz se podava ve fazi, kdy je prcek uz skoro na svete :)

   • Re: Re: vliv na miminko Monča 15.12.2009 14:09:28

    No, vzhledem k tomu, že nástup účinku je 10–15 minut a účinek pak asi 90 minut, tak pochybuju, že by se dával až úplně ke konci…

    • Re: Re: Re: vliv na miminko Alka 17.12.2009 23:38:26

     přesně tak.. účinkuje rychle, dlouho působí..

     • Re: Re: Re: Re: vliv na miminko Ivka 27.12.2009 09:47:53

      Studuji na porodní asistentku a nás učí, že se epidurál dává na otvírací dobu, protože ta bolest, kterou ženy cítí, je způsobená nedostaečnýcm prokrvením tkání a to že bolí. Na fázi vypuzovací by už epidurál vliv mít neměl, protože žena nic necítí a tudíž jak chcete pak s ní rodit, když necítí kontrakce? Není to moje zkušenost, ale přijde mi to logické =)

      • Re: Re: Re: Re: Re: vliv na miminko jana 26.04.2010 23:53:38

       Moc logické to není, protože kontrakce přirozeně cítí, jen jí to nebolí. (Mimo to je mnoho maminek připojeno a monitoru) Bolest nesouvisí jen s neprokrvením tkání, ale i s dalšími faktory. Doufám, že se ještě budete hodně učit.

       • Re: Re: Re: Re: Re: Re: vliv na miminko kottovahatz 03.06.2010 15:03:16

        Rodila jsem dvojčata přirozeně. První dávka epiduralu zabrala, druhá už ne (tekutina vytékala ven), bolest byla nesnesitelná, aplikovali mi jakousi alternativu epiduralu. Náhle obě děti přestaly dýchat, okamžitě císař a obě děti museli křísit. Všechno dobře dopadlo a těžko říct, zda to způsobil epidural či jiné anestetikum, každopádně bych doporučila vydržet jakoukoliv bolest a tyto "pokusy" neriskovat.

   • Re: Re: vliv na miminko Alka 17.12.2009 23:40:42

    tady si přečtěte, kdy se dává.. těžko ke konci porodu
    http://www.fit-porod.cz/porod/ vse-o-porodu/co-je-to-epidural ni-anestezie

   • Re: Re: vliv na miminko Lenka_K 15.12.2009 14:16:32

    ted jsem koukala na nejake diskuze, vetsina mamin pise, ze jim davali epidural dlouho pred koncem porodu, nekomu ho stihli dat i vickrat, takze to s tim, ze nema cas miminko ovlivnit nebude asi tak jednoznacny

 • epidural lucka 15.12.2009 21:24:30

  Já zažila epidural při císařském řezu, vpich mě hodně bolel a hlavně mi to napíchávali celkem dlouho,jelikož se nemohli trefit. Už bych ho nikdy nechtěla, i když jsem slyšela,že někomu to před tim umrtvili, než píchali epidural. Druhý porod jsem měla normální a šlo to i bez epiduralu. Mě připadá zbytečný si ho dávat, ty bolesti si člověk stejně nakonec prožije a není to zas až tak strašný, že by se to nedalo vydržet.

  • Re: epidural Alka 17.12.2009 23:36:12

   U císaře ti musí dát epidurální nebo celkovou anestezi, je to prostě velká operace.. já měla taky epidurální anestezi a ta je k dítěti mnohem šetrnější než celková anesteze (a taky k ženě, zažila jsem celkovou anestezi při operaci letos a nebylo to nic příjemného, jiné pacientky snášely ještě hůř).. maminy po císaři s celkovou anestezí na tom byly hůř než já.. ale fakt asi záleží na kvalitním anestaziologovi, já rodila v Motole v roce 1998 a měla jsem u porodu super doktory..

 • doba podani epiduralu Ivana 16.12.2009 14:48:06

  Ja jsem o epidural nakonec pozadala, protoze bolesti byly tak silne a trvaly velmi dlouho, ze uz jsem to proste psychicky nevydrzela. Byla jsem otevrena ne sest prstu a asistentka rekla, ze uz je pozde na to, aby mi ho davali. Takze se az ke konci nedava urcite.

  • Re: doba podani epiduralu administrator 16.12.2009 20:24:59

   No a zvládla jste to i bez epiduralo že? Já ho neodsuzuju, jen si myslím, že je to celkem riziko nechat si ho píchnout. Lucka

 • prirozeny porod Konva-lenka 16.12.2009 10:21:20

  epi nebo bez epi, ona je to taky trochu moralni otazka - nechcete prozit porod tak jak ho prozivaly zeny odjakziva? Ty bolesti k nemu preci patri a jsou pak bohate vykoupene..

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Porod

 • 29.08.2016 23:08 Porod a šestinedělí

  Ahoj holky, po porodu mi nastaly problémy s kojením a já už pomalu ztrácela naději, že budu kojit…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku