TÉMA Porod

Jak být fit po porodu

Jistě není pochyb o tom, že právě porod je okamžikem, který zcela změní váš dosavadní zažitý rytmus a obrátí svět doslova „vzhůru nohama“.

Po porodu se odehrává mnoho změn a toto období lze v životě ženy nazvat na jedné straně radostí, ale též vypětím - psychickým i fyzickým. Je běžné, že po porodu se dostavují pocity únavy a vyčerpání. Zároveň je zde však euforie z toho, že tuto náročnou zkoušku máte již za sebou.

Ve stavu fyzickém se samozřejmě odrazí změny, ke kterým došlo během těhotenství a porodu. Lze očekávat, že návrat do původní formy nebude krátkodobou záležitostí. Po porodu se začne děloha postupně zmenšovat a na svou původní hmotnost a velikost se vrátí za zhruba šest až osm týdnů. Taktéž se po porodu objevuje krvácení a dochází k odlučování sliznice dělohy z těla v podobě tzv. očistků. Porod znamená nápor i na většinu svalů, a tedy mnoho žen trpí silnou svalovou horečkou, která však odezní. Nápomocné mohou být teplé sprchy nebo obklady, raději svaly příliš nemasírujte, protože díky námaze se v kůži vytvořily trhlinky, které můžete masáží ještě zvětšit.

Vagina a děložní krček musely při porodu vydržet obrovský tlak, proto jsou tyto části těla bolestivé a ochablé. Děložní krček se zpevní asi po týdnu, vagině můžete k návratu do původní formy pomoci cviky na posílení pánevního dna. K návratu menstruace dochází dva až čtyři měsíce po porodu, pokud kojíte plně, nemusíte menstruovat i celý rok. Na antikoncepční vliv kojení však není radno spoléhat.

Šestinedělí by mělo být časem, v němž se žena soustředí na regeneraci, a to nejen po psychické stránce, ale i po té fyzické. K tomu, abyste se po porodu cítily co nejlépe, přispívá v mnoha ohledech již zmiňované cvičení. To se značně liší od těhotenského, protože jeho hlavním cílem je právě navrátit organismus do stavu, ve kterém byl před devíti měsíci. S opravdovým pravidelným cvičením začněte, až se na to budete cítit. Vhodné je i poradit se s odborníkem.

Všeobecně lze říci, že v prvních dnech po proběhnutém spontánním porodu je možné začít s lehkým dechovým cvičením, procvičováním dolních končetin a lehkým protahováním svalů. Cvičením se zlepší krevní oběh a příznivě ovlivní zmenšování dělohy. Důležité je již zmíněné posilování pánevního dna a postupné procvičování břišního svalstva, které v období těhotenství podléhá největším změnám. S takovýmto cvičením se doporučuje začít a až po nějakém čase přidat cviky zaměřené na procvičení šikmých břišních svalů. S posilováním přímého břišního svalu počkejte klidně i několik měsíců. V době krátce po porodu se jistě nedoporučují poskoky, plavání, běh a druhy cvičení, při kterém se příliš zadýcháte.

Při pohledu na psychickou stránku ženy je po porodu častá a v přijatelných mezích běžná zvýšená citlivost, která se označuje jako tzv. poporodní blues. Tento stav trvá 1 - 2 dny po porodu. Poté i díky prudkým hormonálním změnám může docházet k poklesu nálady, plačtivosti, zvýšené citlivosti, k nervozitě atd. V tomto období je pro ženu důležité rodinné zázemí, opora v partnerovi a v ostatních blízkých lidech, kteří ji mohou celou situaci značně ulehčit.

Jak být fit po porodu patří do témat
  • fit dana 02.09.2009 13:56:53

    já jsem tedy šestinedělí opravdu měla se vším všudy, spousta stresu, obav a únavy. Teď čekáme po roce další a už teď mi z toho vlasy vstávají hrůzou. Snad to bude už poklidnější.


Adresář

Diskuze na téma Porod

  • 29.08.2016 23:08 Porod a šestinedělí

    Ahoj holky, po porodu mi nastaly problémy s kojením a já už pomalu ztrácela naději, že budu kojit…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku