Porod

Horečka omladnic

Veronika Tůmová
16.08.2011

Horečka omladnic byla ještě do poloviny 19. století velmi častou příčinou vysoké úmrtnosti žen po porodu. Co bylo její příčinou? V té době bohužel jev častý a velmi podceňovaný – nedostatečná hygiena.

Ani virus, ani bakterie žijící v ovzduší. Vysvětlení se ukázalo být jednodušší a zároveň politováníhodnější, než by se dalo čekat – nemyté ruce porodníků a naprosto nedostačující hygiena prostředí.

Vědcům, kteří přišli s těmito závěry a dokonce prokázali jejich pravdivost, se však, jak už to bývá, dostalo zprvu jen posměchu a urážek. Dnešní medicína jim však jako všem průkopníkům musí být vděčná.

Příznaky horečky omladnic

Horečka omladnic, neboli puerperální sepse či poporodní horečka, se mnohdy vyskytla u rodiček v domácím ošetření, velmi často však postihovala ženy v porodnicích. K prvním projevům patřila vysoká horečka, zánět a bolesti v podbřišku, hnisání, následně otrava krve a často pak selhání srdce a smrt.

Podezření – na vině je nemocniční personál!

Lékaři a medici pracující střídavě na pitevně, u pacientů s nakažlivou chorobou a pak u pacientů bez závažných problémů a dokonce u rodiček, to všechno v jednom plášti a bez umytí rukou - to byla tehdy smutná realita lékařského prostředí, kterou si dnes už naštěstí neumíme představit.

S úvahou, že právě sám porodník nebo porodní asistentka pravděpodobně tímto způsobem zavinili horečku omladnic, přišel v roce 1843 porodník Oliver W. Holmes. Přesnými příčinami ani důsledky se však Holmes už nezabýval, svou teorii založil pouze na svých domněnkách a rozumném úsudku a uvedl několik možných opatření. Těm však nikdo nepřikládal význam a nikdo se jimi neřídil. Mnohdy je mu upíráno i prvenství ve snaze vnést světlo do tohoto problému a dosáhnout tak znatelně menší úmrtnosti v tehdejším porodnictví.

Zachránce matek

Teprve o několik let později se maďarskému lékaři jménem Ignaz Semmelweis podařilo přijít s konkrétnějšími poznatky a dokázat vražednou moc infekce vznikající v důsledku nehygienických postupů při porodu. Sledoval situaci na dvou různých odděleních a došel k jasným závěrům, že zdrojem infekce jsou nemyté ruce mediků a lékařů, pracujících s mrtvými těly.

Semmelweis prosadil mytí rukou chlorovým vápnem a úmrtnost rodiček tak brzy v percentuálním vyčíslení klesla na minimum. Ani díky tomuto výsledku však mladý vědec nedosáhl uznání, naopak byl propuštěn z nemocnice, ve které působil a sklidil jen posměch a pohrdání kolegů. Stal se psychicky labilním a paradoxně zemřel na infekci, když se řízl při jedné z operací.

Až posmrtně mu byly přiznány zásluhy v prosazování důležitosti hygieny v medicíně a tím dosažení velkého posunu kupředu v oblasti porodnictví. Někdy je nazýván “zachráncem matek".

Autor: Veronika Tůmová

Orthorexie
Porodní hypoxie

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Méně známé fobie
Fobie a panika

Méně známé fobie

19.09.2011

Fobie je úzkostná porucha. Je to většinou neopodstatněný a těžko ovladatelný strach z různých situací, věcí, zvířat i lidí. Fobie více či méně omezují život člověka. Fobií existuje ...

Trvanlivost potravin
Zdravá výživa

Trvanlivost potravin

30.08.2011

Datem minimální trvanlivosti potravin je datum vyznačené na obale, které vymezuje minimální dobu, po kterou si potraviny při dodržování skladovacích podmínek zachovávají specifické ...

Proč je důležité používat deodorant
Hygiena

Proč je důležité používat deodorant

Setkání s Jitkou Čvančarovou mi mnoho mých známých upřímně závidělo. Našli se i dobrovolníci, kteří by rozhovor rádi udělali za mě, což v případě setkání s celebritami není příliš ...

Duševní hygiena
Hygiena

Duševní hygiena

18.08.2011

Duševní hygiena neboli psychohygiena je obor, který se zabývá rozvojem a podporou duševního zdraví. Cílem je chránit a upevňovat duševní zdraví a zvyšovat tak odolnost člověka vůči ...