TÉMA Porod

Porod s orgasmem?

Porod samotný nemusí být vždy doprovázen nepříjemnými kontrakcemi a bolestí. Ale naopak prožitkem, který lze přirovnat k velmi silnému orgasmu.

Spojení orgasmu s porodem se mnohým lidem bude zdát zvrhlé či neslučitelné. Této "domněnky neslučitelnosti" si byla vědoma i americká režisérka Debra Pascali-Bonaro, která svým dokumentem o orgastických porodech chtěla vyvrátit předsudek, že každý porod musí doprovázet bolestivá muka. Její film šokoval a změnil pohled na proces zrození po celém světě.

Prožití orgastického porodu jsou nakloněny především ty ženy, které touží své dítě porodit přirozeným způsobem, bez použití chemických tišících prostředků a v příjemném okolním prostředí. Porod chápou jako součást vyvrcholení ženské síly - sexuality a jako jedinečný okamžik pro prožití nejintenzivnějšího aktu lásky.

Jak prožít porod s orgasmem?

 • Žena věří v "sama sebe", ve svojí schopnost porodit dítě, neodevzdává se slepě do rukou zdravotníků s vědomím, že tomu nerozumí.
 • Bolesti, kterými se ohlašuje porod, je nutno chápat jako přátelské signály, nevzdorovat jim, ale přijímat je takové, jaké jsou.
 • V průběhu první doby porodní, tedy v čase otvírání porodních cest, by si žena měla spontánně najít polohu a vlastní zvuky, které jí vyhovují a přináší uspokojení.
 • Součástí takového porodu mohou být i blízcí lidé: maminka, sestra, přítelkyně, manžel, atd. Masírováním, fyzickou a psychickou oporou ženě pomáhají ke krásnějšímu prožitku.
 • Nevhodné pro tento porod je klasické nemocniční prostředí s ostrým osvětlením, spěchajícími a hlasitě mluvícími zdravotníky, místnosti s neosobním a chladným vybavením, apod. Je preferován porod doma za přítomnosti porodní asistentky. Porod doma je ale nutné pečlivě zvážit a promyslet, při porodu vždy existuje velké zdravotní riziko jak pro matku tak pro dítě!
 • Je důležité, aby žena byla v průběhu porodu respektována svým okolím a mohla se tak plně oddat všem prožitkům.

Jak je vůbec možné prožít při porodu orgasmus?

Skutečnost, že některé ženy vnímají svůj porod jako několik po sobě jdoucích silných orgasmů, je dle lékařů mimo jiné ovlivněna faktem, že se během porodu v ženském těle aktivují ty hormony, které jsou uvolňovány během orgasmu (oxytocin, adrenalin). Tyto hormony způsobují otvírání porodních cest a také částečnou změnu vědomí rodičky a zároveň prožitek neskonalého štěstí.

Psychologové v souvislosti s orgastickými porody hovoří o ženském sebevědomí. "Ty, které jsou na tom v tomto směru nejlépe, rodí někdy až orgasticky a porod nakonec opravdu vnímají jako rozkoš." Říká k této problematice slovenský psychoterapeut Patrik Balint.

Všude kolem nás kolují zvěsti o strastiplných, bolestivých, vyčerpávajících a nikdy nekončících porodech. Pro ženu, které by chtěla zkusit orgastický porod, bude tedy velmi těžké odolat negativním zvěstem a svou mysl udržet optimisticky naladěnou. K tomu by jí mohly dopomoc i nejrůznější předporodní kurzy, které jsou již dostupné pro ženy (páry) ve většině měst.

Pakliže vás tedy možnost prožít orgastický porod nadchla, podívejte se na Debřin dokument a navštivte některý z předporodních kurzů, kde vám poskytnou podrobnější informace.

Ukázka z dokumentu Orgasmic Birth

Porod s orgasmem? patří do témat
 • Bára 07.06.2012 14:14:43

  Orgasmus při porodu? Já ho zažila. Rodila jsem před termínem cca o měsíc dříve. Porodnice tu noc byla plná rodiček. Nikdo si mě nějak moc nevšimal. V klidu jsem si vydejchávala kontrakce. To bolelo o tom žádná, ale samotný porod byl úžasný. Pocit úlevy, radosti, štěstí...Ještě bych ráda dodala, že nejsem žena Venuše, ale velmi drobná. Můj gynekolog mi řekl, že pokud bude mít mimi více jak 2,5 kg tak půjdu na císaře. Anička měla 2,2 kg a vše proběhlo hladce. Takže pokud to někdo teď čte doporučuji nic nestudovat, nečíst šílené články...v porodnici zapomeňte na personál, který kolem lítá a dělej to co Vám říká tělo ono nejlépe ví co má dělat :-))

 • zázraky se dějí Hanele 13.11.2010 12:41:57

  To, že si něco nedokážeme představit, neznamená, že to neexistuje ! Vše je to o psychice, vím, o čem mluvím, jsem matka tří dětí. Pokud má žena stabilní zázemí, milujícího muže a harmonickou rodinu, která se na maličké těší a drží mamince palce, důvěru v sebe a ve zdravotníky, jsou opravdu možné věci nevídané. A jistě je báječné, že některé ženy rodí s radostí a lehkostí. Takové by nám měly být vzorem. Vzpomeňme třeba jen Marii Terezii. Ta si všechna svá těhotenství - a že jich bylo šestnáct - uměla krásně užít a zdůvodnit heslem : Ostatní nechť vedou války, ty, šťastné Rakousko, se zasnubuj ! A to se jí to pak rodilo jako po másle a s písní na rtech ! Strach blokuje každý přirozený biologický prožitek, tak se snažme tohoto břemene zbavit !

  • Re: zázraky se dějí Jana 10.08.2011 21:32:03

   Jsi s ní mluvila? Samozřejmě je super přivést na svět dítě,okamžik neskutečného štěstí. Ale samotný porod? To zas taková nádhera v žádným případě není

 • Nebuďte omezeni stereotypy... František 17.04.2010 12:17:49

  Já takovou ženu znám. Porodila bez větších bolestí dvě zdravé děti. O orgastických porodech tenkrát nikdo nic nevěděl, rodila normálně v nemocnici, bez chemie.

  • Re: Nebuďte omezeni stereotypy... jana 25.05.2011 12:21:53

   To si jenom muži myslí, že bez větších bolestí. Taky mám doma chlapa, kterýmu nemá smysl říkat, že mě něco bolí, poněvadž mě neposlouchá.

  • Re: Nebuďte omezeni stereotypy... Anna Jakovlevna 17.07.2010 13:30:55

   Jasně, tvou starou, pro ni přece porod je jako upéct rohlík... Chudák holka, mít doma macho jako ty... :(

 • porod jana 25.05.2011 12:17:33

  Tohle mohl napsat jen někdo, kdo buď nerodil, nebo to už zapomněl. Opravdu je popsáno, že na bolesti se zapomíná. Ať jsem dělala co chtěla, stejně to bolelo jak sviňa. Příliv štěstí se dostavil, až bylo malý venku. Fakt bych chtěla vidět ženskou, kterou porod nebolel.

 • porod novina 25.12.2010 13:12:53

  Taky nechápu, taky jsem si porody dva "užila", ale úplně jinak, než je to tu popsané. Dokonce jsem přitom měla v očích jen tmu ...

 • Jste k smíchu! Anna Jakovlevna 17.07.2010 13:20:41

  Opravdu jste k smíchu, vy pisálci podobných nesmyslů, a co rodit v kleče v pralese, na opuštěném místě mezi divou zvěří, to by teprve byl orgasmus! Škoda, že my, ženy, rodíme i takové hňupy, jako jste vy, rádoby muži!

 • Myšlenka dobrá Yvaine 20.04.2010 19:33:51

  Až na domácí porod...copak už ženský necítí zodpovědnost za život svůj a svého dítěte? Nepřeju nikomu nic špatného, ale co nečekané komplikace a co potom...???

 • 3 x hrůza Helena 16.04.2010 22:10:16

  Mám za s sebou 3 přirozené porody, bez miligramu chemikálie. Pokaždé se jednalo o šílenou bolest, která se nedá s ničím srovnat. Pokaždé to ale stálo za to vydržet, protože mám 3 krásné zdravé děti. U porodu v nemocnici se mnou byl manžel a kamarádka (porodní sestřička). Tak mi prosím nic nevykládejte o orgasmu při porodu a zůstaňte nohama na zemi.

 • proc blbost? Markéta 16.04.2010 15:36:29

  Nahodou ten dokument jsem videla, ono nejde o orgasmus jako takovy, ale o uzasne stavy plynouci z toho, ze zena bere porod jako absolutne prirozenou vec se vsim, co s nim souvisi. Hormony vazne dokazi udelat zazraky.
  Mimochodem ten dokument ani tenhle clanek nepsal a netocil ani chlap, ani pubertak, ale zeny, ktere uz maji porod za sebou.

 • to napsal chlap... wasube 16.04.2010 15:23:55

  zcela urcite to napsal chlap,nebo zenska,ktera jeste nerodila...anebo pubertaci,kteri si mysli,ze porod je prochazka ruzovou aleji...vetsi blbost jsem v zivote necetla.myslim spise,ze je to jako vtip.

 • *** honza 16.04.2010 13:01:14

  teda :D kdo to vymyslel? to chcou navádět ženské aby rodily protože při tom dokážou mít orgasmus?.. co když to nevýjde? nebo naopak výjde a doktor přikloněný čekající na dítě dostane proud do oka protože se mu borka z toho na stolku udělala... ta teorie se mi líbí :DD

 • trochu blbost Monča 16.04.2010 12:29:09

  Orgasmus při porodu? To bych teda chtěla vidět, neznám ženskou, která by si porod užila :-D


Adresář

Diskuze na téma Porod

 • 29.08.2016 23:08 Porod a šestinedělí

  Ahoj holky, po porodu mi nastaly problémy s kojením a já už pomalu ztrácela naději, že budu kojit…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku