TÉMA Porod

Poporodní deprese

Pokud se ženy – matky zeptáte na nejdůležitější okamžik jejího života, s velkou pravděpodobností se rozhovoří právě o narození svých potomků. Jedná se o velmi silný zážitek a převrat v životě, který však může přinést i nečekané obtíže. Příchod malinkého nového člena rodiny by měl být radostným okamžikem, ale nemusí vždy vše probíhat tak, jak by okolí novopečené maminky očekávalo.

Porod má dalekosáhlé účinky na psychiku ženy a v jejím stavu lze po této události klasifikovat více možných fází. Některé ženy s chutí přijmou roli matky a jsou naplněné štěstím, zažívají pocity radosti či přímo euforie. Běžným projevem po porodu je tzv. poporodní blues, kdy se u žen vyskytuje plačtivost, úzkost, nižší sebedůvěra a psychické rozladění. Tyto příznaky obvykle po pár dnech vymizí. Dalším stupněm, ke kterému může po porodu dojít, je právě postnatální deprese a ve vážnějším případě též laktační psychóza.

Poporodní deprese může vzniknout na podkladě změn hormonální hladiny a také prostého vyčerpání, únavy. Mezi možné příčiny se uvádí i dlouhotrvající obtížný porod, zdravotní komplikace matky či dítěte nebo další starosti, které rodičku trápí. Za rizikovou skupinu žen jsou tedy označovány ty, které již dříve měly depresivními stavy či přímo poporodní depresi u předchozích dětí, ženy zažívající komplikované těhotenství a porod, příliš mladé či naopak již starší matky, ženy v obtížné sociální či finanční situaci a ty, u nichž byl problém s otěhotněním.

Deprese může mít více podob, různou intenzitu a délku trvání. Obvykle se objevuje 6-12 týdnů po porodu. Může se jednat jen o krátkodobý problém či přímo o psychické onemocnění. Mezi příznaky lze uvést únavu, smutek, podrážděnost, strach, úzkost, nechutenství či naopak nadměrnou konzumaci jídla, vztek, pocity selhání a nerozhodnost. K tomuto výčtu se často následně přidružuje též sociální izolace. Ženy mají pocit, že ke svému dítěti nic necítí, , že je nedokáží milovat a starat se o něj. V hlubokých depresích je třeba myslet i na riziko možného ublížení, ať již sobě či novorozenému dítěti.

Postnatální deprese se v dnešní době již netýká jen žen. Odborníci se přiklání k názoru, že tím, že se muži více účastní příchodu miminka na svět a sdílí veškeré rodičovské povinnosti, může i u nich propuknout toto onemocnění.

Jako nejdříve nastupující pomoc se jeví podpora přátel a dalších blízkých lidí. Při dlouhodobějším trvání potíží je jistě na místě vyhledat odbornou pomoc. K pocitům studu z návštěvy lékaře není důvod a čím dříve se na něj žena obrátí, tím lépe. Využívá se zde zejména psychoterapie a také medikamentózní léčby. Jistě stojí za to překonat tento stav po porodu a pak si již naplno užívat rodičovství se všemi jeho aspekty, všemi radostmi, milými překvapeními, nečekanými proměnami a jen drobnými běžnými starostmi.

Poporodní deprese patří do témat
  • nevím / nechci vědět Míša 15.09.2013 16:45:12

    Já taky nevím jestli je to poporodní deprese - syna jsem měla až ve 27 letech, chtěný je, ale spíše to byl nátlak rodiny. Jsem ráda, že jej mám, ale nic tak silného jako moje máma cítí ke mě necíctím - je to už 8 let a peru se s tím jak se dá. Spíš mi připadá, že za moje všchno - problémy, starosti, radosti - může celý svět a ne já. Cítím se mizerně, dojít k psychiatorovi nebo si jen tak s někým promluvit - nechci. Nevím proč - prostě nechci. Tvářím se den za dnem, že se nic neděje. V nemocnici u porodu jsem měla uzávané lékaře a protekci přes sestřičky. Za všechno může svět a ne já. Už mě to nebaví. Kdyby se synovi něco stalo vím, že udělám maximum - bojuji za něj všude. Ale sama jsem asi slabá a nechci si nechat pomoc - nevím proč.

  • hruza Liduska 09.11.2011 16:23:22

    Ja ani nevim co mi je,jelikoz jsem absolvovala dost vysetreni s vysledkem negativni. Tak to vsichni doktori hazej na psychiku. Zacalo mi to 3.tyden po porodu a pretrvava do dnes. Dnes uz je memu synovi pul roku a citim se furt mizerne. Nevim zda jde o panickou poruchu spojenou s depresi ci o nejakou vaznou nemoc. Dite se mi narodilo v 17 letech, personal v Pardubicke nemocnici byl ke me hrozny, tak jsem trpela a oni mnou opovrhovaly . To nebyli lidi to byli zvirata. PARDUBICKOU PORODNICI NEDOPORUCUJI!!!


Adresář

Diskuze na téma Porod

  • 29.08.2016 23:08 Porod a šestinedělí

    Ahoj holky, po porodu mi nastaly problémy s kojením a já už pomalu ztrácela naději, že budu kojit…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku