TÉMA Porod

Porod do vody - výhody a rizika

Možná se právě rozhodujete, zda zvolit tento u nás zatím méně obvyklý způsob porodu. Porod do vody je od začátku až do konce naprosto přirozený, není však vhodný pro každého.

Ne všechny porodnice v České republice jsou vybaveny tak, aby mohly rodičkám umožnit rodit do vody. Je proto nutné informovat se včas o možnostech porodnice, které se chcete svěřit do péče. Kromě vybavení tu musí být k dispozici i kvalifikovaný a v tomto směru zkušený personál.

Porod do vody – nesmysl nebo pokrok?

Porod do vody je pro miminko přirozenější, než by se mohlo na první pohled zdát. V těle matky se dítě po celou dobu vyvíjí v prostoru vyplněném plodovou vodou, přechod z plodové vody do vody v bazénu s teplotou lidského těla je proto podle odborníků pro dítě mnohem méně stresující než běžný porod. Znatelně se také snižuje možnost poporodního traumatu pro novorozené dítě.

Kdy je porod do vody vhodný a bezpečný

Pro porod do vody se může rozhodnout každá rodička, pokud její těhotenství probíhá normálně a bez komplikací, v děloze je jeden plod ve správné porodní poloze a nejde o předčasný porod. Těsně před porodem i v jeho první fázi však může dojít ke změně okolností (odtok plodové vody s neobvyklým zabarvením apod.) a pro bezpečnost matky i dítěte je nutné přistoupit ke klasické variantě porodu.

Už v průběhu těhotenství však budete muset zvolit porod “na suchu“ v těchto případech:

 • infekce, nemoc
 • vícečetné těhotenství
 • předpokládaný císařský řez
 • trváte-li na užití epiduralu pro ztlumení bolesti

Výhody pro rodičku a novorozence

Teplá vodní lázeň je už sama o sobě příjemná a uklidňující, přináší úlevu od porodních bolestí, které jsou mnohem méně intenzivní a tím lépe snesitelné. Je také prokázáno, že porod do vody zanechává mnohem méně poporodních zranění.

Stejně tak pro miminko je narození se do vody méně “drastický“ příchod na svět. Ponoření do vody je pro novorozence přirozené, hned po porodu se vyjme a provedou se potřebná vyšetření.

Nevýhody a rizika

K největším rizikům patří možnost infekce, z toho důvodu třetí a poslední fáze porodu – porod placenty, už ve vodní lázni neprobíhá. Také pro lékaře může být obtížnější sledovat průběh porodu a v případě komplikací mít dostatek času k zásahu. Ve vodě, v poloze vleže nebo v polosedu také nelze plně využít gravitace. Pro monitorování plodu nemohou být použity elektrické přístroje, ale pouze sondy určené k použití pod vodou. Pokud nastane nebezpečí ztráty kyslíku, je nutné dokončit porod mimo vodní lázeň (výstup z vody může znamenat zdržení) pomocí kleští, nebo provést císařský řez.

 

Chystáte se rodit do vody nebo jste takový porod absolvovala? Podělte se o své zkušenosti.

Porod do vody - výhody a rizika patří do témat
 • Jana 30.05.2011 18:15:36

  Zajímavé, že odmítavé komentáře odvolávající se na "bezpečnost" rodičky sem dávají jenom muži:) Já jsem poprvé rodila do vody, po druhé už "klasicky," ale doma, pouze s manželem, bez dohledu lékařů. Pokaždé proběhl porod úplně klidně a příjemně, bez stresu, přípravků na urychlení kontrakcí i všelijakého nastřihávání či jiných zranění; obě děti jsou zdravé a krásné, dělají nám velkou radost! Myslím, že pokud v těhotenství nenastávají žádné komplikace a porod probíhá v řádném termínu, není vesměs intenzivní lékařský dozor úplně nutný...

 • Hanka 23.04.2011 23:33:22

  Porod do vody jsem chtěla při každém ze tří porodů, povedlo se jen jednou a byl to nejkrásnější porod, nejlepší zážitek na celý život a to mám problémy s křečovými žilami třeba. Honzík měl 3,21kg, lékař přišel až na závěr, na placentu, jen přihlížel - netřeba se bát komplikací, třeba poslouchat svoje tělo....fakt je, že voda mi byla příjemná právě na tu třetí dobu porodní - v některých por. dovolí vanu jen na 2.dobu por. a pak se musí ven, mně bylo u 2. doby zle, honem jsem šla do sprchy, a do vany jen na poslední dvě kontrakce - při vypuzování miminka.........úžasné, žádné nastřižení, mimčo ihned na břicho, klídek pohoda s manželem....a s pohodovou por. asistentkou....

 • porod ve vode pepa 16.02.2011 11:03:46

  [IMG]myslim si ze to je docela velke riziko moje zena rodila v leze a slo to taky

 • kačenka 04.02.2011 19:36:53

  Porod do vody jsem neplánovala (připadalo mi to trochu "zvláštní"), ale nakonec to nějak přirozeně vyplynulu a bylo to fajn. Miminko jsem porodila bez komplikací a bez poranění, i když mělo 4,4 kg. Doporučuji, pokud Vám to připadá jako ok nápad.

 • 15.11.2010 08:56:31

  To že je tento porod přirozený, je logické. Ale jenom pro miminko, a jenom kvůli prostředí do kterého se takto narodí. JInak myslím, že je to docela riziko, vzhledem ke zhoršené možnosti kontroly rodičky i plodu.


Adresář

Diskuze na téma Porod

 • 29.08.2016 23:08 Porod a šestinedělí

  Ahoj holky, po porodu mi nastaly problémy s kojením a já už pomalu ztrácela naději, že budu kojit…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku