TÉMA Porod

Porod doma – ano, nebo ne?

Stávají se porody doma trendem poslední doby? Kdo propaguje tento způsob přivádění dětí na svět a kdo je naopak proti? Porod doma má jistě své výhody, ale rozhodně i řadu nevýhod, je proto neustálým předmětem diskusí mezi odborníky i laiky.

Domácí porody jsou u nás zatím stále poměrně nezvyklou záležitostí. Odborníci, především porodníci a gynekologové,  je většinou nedoporučují. Jejich názor je jednoznačný – porodem doma rodička sebe i novorozence vystavuje zbytečným rizikům. Proti nim se staví některé soukromé porodní asistentky a laická veřejnost, která propaguje hlavně heslo, že žena by měla mít možnost volby.

Vysoké riziko komplikací

Argumenty vedoucí k propagaci porodu doma jsou většinou zanedbatelné ve srovnání s tím, k jakým komplikacím by mohlo dojít, varují odborníci. Propagátoři domácích porodů neustále opakují výhody, jako je domácí prostředí a tím odbourání stresu z porodu, přítomnost rodiny atd. Ve skutečnosti by nárůst takto prováděných domácích porodů mohl vést ke zvýšení úmrtnosti novorozenců, ale i komplikací při porodu a k vážným poporodním problémům rodičky.

Odborníci z gynekologických a porodnických oddělení se dále vyjadřují v tom smyslu, že brát ohled na dosavadní průběh těhotenství a celkový zdravotní stav rodičky není směrodatný, vzhledem k tomu, že i hladce probíhající porod se může zkomplikovat prakticky kdykoliv.

Poporodní operační zásahy

Je pravdou, že neosobní nemocniční prostředí a neznámý personál nemusí působit na ženu před porodem příliš pozitivně, ale rychlá dostupnost potřebné poporodní péče v nečekaných akutních případech je jistě velkým plus.

Porod doma zdaleka nemusí znamenat porod bez komplikací, jakkoliv nás o tom přesvědčí naši blízcí nebo porodní asistentka. U ženy může během porodu nastat celá řada situací, kdy bude potřebovat okamžitou pomoc ve formě operačního zákroku, intenzivní péče atd.

Poporodní rizika pro matku

 • tromboembolie
 • vzduchová embolie
 • náhlé a silné krvácení při vylučování placenty
 • poporodní zranění

Rizika pro novorozence

 • komplikace s vrozenými vadami
 • poruchy dýchání
 • poruchy krevního oběhu

Porody doma v jiných zemích světa

V zemích, jako je Holandsko, Amerika, Švédsko a především Anglie, jsou porody doma mnohem běžnější než u nás, zároveň je tu však i vyšší procento úmrtnosti novorozenců a vážných porodních komplikací než v České republice, což samozřejmě o něčem vypovídá.

Rozhodnutí o způsobu porodu však vždy závisí na nastávající matce. V každém případě by však měla mít přístup k maximálnímu množství informací a měla by být obeznámena se všemi, i těmi nejméně pravděpodobnými riziky.

Porod doma – ano, nebo ne? patří do témat
 • Hanka 14.09.2016 09:57:36

  Stale se zde mluvi o tom, jaky ma rodicka stres.Ale nikdo nemluvi o tom, kdo osetri novorozence.Kazda matka mysli jen na sebe.

 • domaci porod Eva 13.07.2016 18:34:02

  My zijeme ve Skotsku UK a cekame naseho druheho potomka. Rodit budu doma s porodni asistentkou. Tento drug porodu je akceptovan u druhorodicek s bezproblemovym tehotenstvym. Nemam moc dobrou zkusenost z nemocnice a tak jdeme do domaciho porodu. Myslim, ze to bude probihat mnohem lip nez se stresovat v nemocnici. Porod je prorozeny proces tela a vi co ma delat. Uz se moc tesim. V CR vsechno dlouho resi a zmena je pomala. Na psychiku maminy je urcite lepsi byt ve znamena pristredi nez ve sterilnim nemocnicnim pracovisti. Pokud jde vsechno v tehotenstvi jak na dratkach nevidim duvod proc nerodit doma. Je ale dobre mit plan B, kdyby doslo ke komplikacim, aby se dalo rychle dojet k porodnici

 • Petra 04.08.2014 20:34:30

  To byl opravdu "nestranně" podaný článek! Hned po pár prvních větách bylo jasné, jaký názor autorka prosazuje. Podle nadpisu jsem čekala objektivní náhled na obě varianty a ne takovéto podsouvání vlastního názoru. V tom případě měl být zvolený jiný nadpis.

 • nemocnice-rizika??? Jůlie 15.09.2013 21:32:55

  váš článek není porod doma ano nebo ne? je jednostranný!!! já osobně jsem pro právo volby. Píšete, že sice ano, ale že žena musí být seznámena se všemi riziky a máte tu napsaná rizika u porodu doma.....a co rizika v nemocnici? trošku se v tom pošťourejte i z jiného úhlu pohledu-ne jenom z toho vašeho zaujatého :-). Rizika jsou stejná :-)

 • porod doma Jana 06.11.2012 07:13:11

  Když to tak čtu ty názory lékařů divím se, že jsme jako lidstvo přežili až do dnešních dnů.
  Každá žena ví jak porodit a zásahy jí to jen komplikují.
  Tento svět má tendenci zasahovat do všeho, i stromy se musí řezat, jinak by nerodili.......ženy, zamyslete se, není to divné????

  • Re: porod doma Hanka 26.05.2013 13:18:43

   Souhlasím s Vámi.

   A navíc: v článku je napsáno, že máme nízkou úmrtnost novorozenců a v Anglii, kde jsou běžné porody doma je vyšší. Jak ale vysvětlíme to, že ve skandinávských zemích většina žen rodí doma a úmrtnost je stejná ne-li menší, než u nás? Myslím, že to, kde rodím s tím nemá žádnou souvislost..

 • Já jsem doma rodila, Tereza 28.07.2011 21:11:53

  ne tady, ale v zahraničí a myslím, že paní redaktorka by si nejdřív měla přečíst statistiky úmrtnosti v zahraničních státech, které jmenovala - a pak teprve může vykládat něco o "vysokých rizicích". Když je žena fyziologicky v pořádku a dítě také a samozřejmě jsou dodržena bezpečnostní pravidla, jako je 15minutový dojezd do porodnice a naprostá součinnost porodní asistentky s týmem v nemocnici, je riziko minimální. Mám zde známou, která právě kvůli drobnější komplikaci musela být okamžitě převezena do nemocnice, ač si přála domácí porod - vše v pořádku, za čtvrt hodiny byla na vybaveném porodním sále a tým věděl, co se děje, protože jim to asistentka řekla při transportu rodičky. A pak mám druhou známou, co žije v ČR a rodila v malé porodnici. Nastaly komplikace, při nichž musela být transportovaná do okresního města na rizikové - hrůza a děs. Nikdo s nikým nespolupracoval, papíry se po cestě ztratily, nikdo nic nevěděl, při příjmu s ní znovu vypisovali porodopis, a teprve až se z menší komplikace stala velká a oan jim omdlela, protože pod ní už byla kaluž krve, tak to lítalo a "pánibozi v bílém" ji zachránili. Do českých poroden bych nešla ani za nic, to už radši v německu v příkopě a dočkám se tam péče lepší !

  • Re: Já jsem doma rodila, Bohumila 05.09.2012 21:31:17

   Pani Terezo, při jednoznačném názoru - ANO porod doma - v nemocnici jsou studení..I já jsem měla naprosto hladký průběh těhotenství, absolutně žádné problémy. Ani před porodem se ani v nejmenším neprojevily žádné potíže,na miminko jsem se těšila.Půlhodiny před porodem začaly problémy, kdybych nebyla v nemocnici,ani já ani syn bychom tu nebyli..Z tohoto důvodu říkám NE domácím porodům. Mám 2 děti,obě se narodily v nemocnici - každé v jiné. Po druhém porodu jsem měla dceru u sebe - dětem je 25, 20 let- nezažila jsem špatné chování zdravotníků - neměla jsem žádný nadstandard.Mám dojem,že dnes se těhotenství příliš dramatizuje a zveličuje. Je to krásných 9 měsíců,který si každá maminka prožívá zcela individuelně - je to část života - a život jde dál...nechápu,proč se kolem toho dělá takový hluk...Společenská morálka je natolik zdevastovaná, že těhotné ženy jsou daleko více ignorovány - bez ohledu, respektu - v MHD, obchodech - vzpomínám, že respektu, kultivovanosti a slušnosti vůči maminkám bylo více...asi proto,že se o tom tak nemluvilo a každá jsme si to odnosila, porodila, zabalila a šly jsme domů normálně žít....

 • klarab 18.06.2011 21:42:38

  Musím říct, že já bych doma nikdy nerodila. Mám za sebou 2 porody, oba císařským řezem. U prvního dítěte to bylo o měsíc dříve kvůli horšícímu se stavu miminka, u druhého sice v termínu, ale kvůli odtoku plodové vody a nepostupujícímu porodu. Navíc 4 dny po porodu u dcerky našli těžkou srdeční vadu, ne kterou se v těhotenství nepřišlo!! Proto si myslím, že porod doma je zbytečný hazard, nikdo nemůže vědět, zda je dítě zdravé a zda nenastanou komplikace. A pak už většinou bývá pozdě.


Adresář

Diskuze na téma Porod

 • 29.08.2016 23:08 Porod a šestinedělí

  Ahoj holky, po porodu mi nastaly problémy s kojením a já už pomalu ztrácela naději, že budu kojit…

Píšeme jinde
 • Vegetariánský tatarák krok za krokem

  Vegetariánský tatarák krok za krokem

  Tatarák na křupavé topince nebo čerstvé bagetce, kdo by odolal? Pokud hledáte variantu, která se chuťově podobá té masové, zkuste tento recept. Tatarák z avokáda je pikantní, chuťově výrazný a zachutná i těm, kteří nad vegetariánskými pokrmy ohrnují nos.

 • Recept na švestkové čatní krok za krokem

  Recept na švestkové čatní krok za krokem

  Čatní (chutney) je chuťově velmi výrazná omáčka pocházející z indické kuchyně, podává se k masu i zelenině. Základem je vždy ovoce a spousta koření. Tentokrát si ji připravíme ze švestek, jablek, pomerančové šťávy, skořice, chilli a zázvoru.Zdravě.cz na Facebooku