TÉMA Porod

Porod doma – ano, nebo ne?

Stávají se porody doma trendem poslední doby? Kdo propaguje tento způsob přivádění dětí na svět a kdo je naopak proti? Porod doma má jistě své výhody, ale rozhodně i řadu nevýhod, je proto neustálým předmětem diskusí mezi odborníky i laiky.

Domácí porody jsou u nás zatím stále poměrně nezvyklou záležitostí. Odborníci, především porodníci a gynekologové,  je většinou nedoporučují. Jejich názor je jednoznačný – porodem doma rodička sebe i novorozence vystavuje zbytečným rizikům. Proti nim se staví některé soukromé porodní asistentky a laická veřejnost, která propaguje hlavně heslo, že žena by měla mít možnost volby.

Vysoké riziko komplikací

Argumenty vedoucí k propagaci porodu doma jsou většinou zanedbatelné ve srovnání s tím, k jakým komplikacím by mohlo dojít, varují odborníci. Propagátoři domácích porodů neustále opakují výhody, jako je domácí prostředí a tím odbourání stresu z porodu, přítomnost rodiny atd. Ve skutečnosti by nárůst takto prováděných domácích porodů mohl vést ke zvýšení úmrtnosti novorozenců, ale i komplikací při porodu a k vážným poporodním problémům rodičky.

Odborníci z gynekologických a porodnických oddělení se dále vyjadřují v tom smyslu, že brát ohled na dosavadní průběh těhotenství a celkový zdravotní stav rodičky není směrodatný, vzhledem k tomu, že i hladce probíhající porod se může zkomplikovat prakticky kdykoliv.

Poporodní operační zásahy

Je pravdou, že neosobní nemocniční prostředí a neznámý personál nemusí působit na ženu před porodem příliš pozitivně, ale rychlá dostupnost potřebné poporodní péče v nečekaných akutních případech je jistě velkým plus.

Porod doma zdaleka nemusí znamenat porod bez komplikací, jakkoliv nás o tom přesvědčí naši blízcí nebo porodní asistentka. U ženy může během porodu nastat celá řada situací, kdy bude potřebovat okamžitou pomoc ve formě operačního zákroku, intenzivní péče atd.

Poporodní rizika pro matku

 • tromboembolie
 • vzduchová embolie
 • náhlé a silné krvácení při vylučování placenty
 • poporodní zranění

Rizika pro novorozence

 • komplikace s vrozenými vadami
 • poruchy dýchání
 • poruchy krevního oběhu

Porody doma v jiných zemích světa

V zemích, jako je Holandsko, Amerika, Švédsko a především Anglie, jsou porody doma mnohem běžnější než u nás, zároveň je tu však i vyšší procento úmrtnosti novorozenců a vážných porodních komplikací než v České republice, což samozřejmě o něčem vypovídá.

Rozhodnutí o způsobu porodu však vždy závisí na nastávající matce. V každém případě by však měla mít přístup k maximálnímu množství informací a měla by být obeznámena se všemi, i těmi nejméně pravděpodobnými riziky.

Porod doma – ano, nebo ne? patří do témat
 • Hanka 14.09.2016 09:57:36

  Stale se zde mluvi o tom, jaky ma rodicka stres.Ale nikdo nemluvi o tom, kdo osetri novorozence.Kazda matka mysli jen na sebe.

 • domaci porod Eva 13.07.2016 18:34:02

  My zijeme ve Skotsku UK a cekame naseho druheho potomka. Rodit budu doma s porodni asistentkou. Tento drug porodu je akceptovan u druhorodicek s bezproblemovym tehotenstvym. Nemam moc dobrou zkusenost z nemocnice a tak jdeme do domaciho porodu. Myslim, ze to bude probihat mnohem lip nez se stresovat v nemocnici. Porod je prorozeny proces tela a vi co ma delat. Uz se moc tesim. V CR vsechno dlouho resi a zmena je pomala. Na psychiku maminy je urcite lepsi byt ve znamena pristredi nez ve sterilnim nemocnicnim pracovisti. Pokud jde vsechno v tehotenstvi jak na dratkach nevidim duvod proc nerodit doma. Je ale dobre mit plan B, kdyby doslo ke komplikacim, aby se dalo rychle dojet k porodnici

 • Petra 04.08.2014 20:34:30

  To byl opravdu "nestranně" podaný článek! Hned po pár prvních větách bylo jasné, jaký názor autorka prosazuje. Podle nadpisu jsem čekala objektivní náhled na obě varianty a ne takovéto podsouvání vlastního názoru. V tom případě měl být zvolený jiný nadpis.

 • nemocnice-rizika??? Jůlie 15.09.2013 21:32:55

  váš článek není porod doma ano nebo ne? je jednostranný!!! já osobně jsem pro právo volby. Píšete, že sice ano, ale že žena musí být seznámena se všemi riziky a máte tu napsaná rizika u porodu doma.....a co rizika v nemocnici? trošku se v tom pošťourejte i z jiného úhlu pohledu-ne jenom z toho vašeho zaujatého :-). Rizika jsou stejná :-)

 • porod doma Jana 06.11.2012 07:13:11

  Když to tak čtu ty názory lékařů divím se, že jsme jako lidstvo přežili až do dnešních dnů.
  Každá žena ví jak porodit a zásahy jí to jen komplikují.
  Tento svět má tendenci zasahovat do všeho, i stromy se musí řezat, jinak by nerodili.......ženy, zamyslete se, není to divné????

  • Re: porod doma Hanka 26.05.2013 13:18:43

   Souhlasím s Vámi.

   A navíc: v článku je napsáno, že máme nízkou úmrtnost novorozenců a v Anglii, kde jsou běžné porody doma je vyšší. Jak ale vysvětlíme to, že ve skandinávských zemích většina žen rodí doma a úmrtnost je stejná ne-li menší, než u nás? Myslím, že to, kde rodím s tím nemá žádnou souvislost..

 • Já jsem doma rodila, Tereza 28.07.2011 21:11:53

  ne tady, ale v zahraničí a myslím, že paní redaktorka by si nejdřív měla přečíst statistiky úmrtnosti v zahraničních státech, které jmenovala - a pak teprve může vykládat něco o "vysokých rizicích". Když je žena fyziologicky v pořádku a dítě také a samozřejmě jsou dodržena bezpečnostní pravidla, jako je 15minutový dojezd do porodnice a naprostá součinnost porodní asistentky s týmem v nemocnici, je riziko minimální. Mám zde známou, která právě kvůli drobnější komplikaci musela být okamžitě převezena do nemocnice, ač si přála domácí porod - vše v pořádku, za čtvrt hodiny byla na vybaveném porodním sále a tým věděl, co se děje, protože jim to asistentka řekla při transportu rodičky. A pak mám druhou známou, co žije v ČR a rodila v malé porodnici. Nastaly komplikace, při nichž musela být transportovaná do okresního města na rizikové - hrůza a děs. Nikdo s nikým nespolupracoval, papíry se po cestě ztratily, nikdo nic nevěděl, při příjmu s ní znovu vypisovali porodopis, a teprve až se z menší komplikace stala velká a oan jim omdlela, protože pod ní už byla kaluž krve, tak to lítalo a "pánibozi v bílém" ji zachránili. Do českých poroden bych nešla ani za nic, to už radši v německu v příkopě a dočkám se tam péče lepší !

  • Re: Já jsem doma rodila, Bohumila 05.09.2012 21:31:17

   Pani Terezo, při jednoznačném názoru - ANO porod doma - v nemocnici jsou studení..I já jsem měla naprosto hladký průběh těhotenství, absolutně žádné problémy. Ani před porodem se ani v nejmenším neprojevily žádné potíže,na miminko jsem se těšila.Půlhodiny před porodem začaly problémy, kdybych nebyla v nemocnici,ani já ani syn bychom tu nebyli..Z tohoto důvodu říkám NE domácím porodům. Mám 2 děti,obě se narodily v nemocnici - každé v jiné. Po druhém porodu jsem měla dceru u sebe - dětem je 25, 20 let- nezažila jsem špatné chování zdravotníků - neměla jsem žádný nadstandard.Mám dojem,že dnes se těhotenství příliš dramatizuje a zveličuje. Je to krásných 9 měsíců,který si každá maminka prožívá zcela individuelně - je to část života - a život jde dál...nechápu,proč se kolem toho dělá takový hluk...Společenská morálka je natolik zdevastovaná, že těhotné ženy jsou daleko více ignorovány - bez ohledu, respektu - v MHD, obchodech - vzpomínám, že respektu, kultivovanosti a slušnosti vůči maminkám bylo více...asi proto,že se o tom tak nemluvilo a každá jsme si to odnosila, porodila, zabalila a šly jsme domů normálně žít....

 • klarab 18.06.2011 21:42:38

  Musím říct, že já bych doma nikdy nerodila. Mám za sebou 2 porody, oba císařským řezem. U prvního dítěte to bylo o měsíc dříve kvůli horšícímu se stavu miminka, u druhého sice v termínu, ale kvůli odtoku plodové vody a nepostupujícímu porodu. Navíc 4 dny po porodu u dcerky našli těžkou srdeční vadu, ne kterou se v těhotenství nepřišlo!! Proto si myslím, že porod doma je zbytečný hazard, nikdo nemůže vědět, zda je dítě zdravé a zda nenastanou komplikace. A pak už většinou bývá pozdě.


Adresář

Diskuze na téma Porod

 • 29.08.2016 23:08 Porod a šestinedělí

  Ahoj holky, po porodu mi nastaly problémy s kojením a já už pomalu ztrácela naději, že budu kojit…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku