TÉMA Porod

Porod – nástřih hráze a jak mu předejít

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Epiziotomie, neboli nástřih hráze při porodu, je na většině porodnických pracovišť rutinní záležitostí. K zákroku by však nemělo docházet automaticky, jak se občas děje, ale pouze v případě nutnosti.

Účelem nástřihu hráze (oblast mezi pochvou a konečníkem) bývá nutnost urychlení porodu a snaha předejít některým zdravotním komplikacím.

Kdy se provádí nástřih hráze?

K zákroku se přistupuje v druhé době porodní, při dovršení kontrakce, a to směrem od pochvy ke konečníku. Provádí se bez anestezie.

Zkušený porodník by měl včas a zodpovědně rozhodnout, je-li nutné k této proceduře přistoupit.

Bývá to obvykle v případech, kdy se poševní otvor dostatečně nerozšiřuje a hlavička dítěte nemůže být přirozeně vytlačena ven.

Může jít také o dýchací potíže plodu, kdy porod musí být urychlen, nebo v případech porodu nezralého plodu či při porodu koncem pánevním.

Chirurgický nástřih, nebo spontánní natrhnutí?

Existují rozpory, zda je lepší nechat hráz při porodu prasknout spontánně, nebo ji raději včas nastřihnout. Chirurgický nástřih je považován za bolestivější, má za následek rozsáhlejší krvácení, riziko infekce a možné zasažení okolní tkáně i hlouběji položených svalů.

Přirozené natrhnutí obnáší většinou drobné trhliny a menší riziko otoků či poporodních zánětů. Celková rekonvalescence po porodu však může trvat déle, být bolestivá a přinášet např. problémy s vylučováním, nebo s obnovením sexuální aktivity.

Jak snížit riziko nutnosti nástřihu hráze?

Během porodu mohou samozřejmě nastat nepředvídatelné situace, a i když můžete zákrok nastřihnutí předem odmítnout, nemusí být jiná možnost pro rychlé a co nejmíň traumatické přivedení miminka na svět.

Přesto existuje několik tipů, rad a cviků, které můžete před porodem praktikovat a které vám mohou pomoci lépe zvládnout porod:

 • informujte se v porodnici, jak často tu provádí epiziotomii a není-li prováděna automaticky, pro usnadnění práce porodníkům. Informujte se o možnostech porodu v jiných polohách než vleže, např. ve dřepu nebo kleku
 • posilujte vaginální svaly, např. pravidelnými přerušovanými stahy při močení. Cvičte a udržujte se v dobré kondici i během těhotenství, vhodné je plavání, svižnější procházky apod.
 • okolo sedmého měsíce těhotenství můžete začít s pravidelnou masáží pochvy a oblasti hráze, nejlépe s použitím dětského oleje. O způsobech masáže se můžete informovat u svého gynekologa, nejdůležitější zásadou je pečlivá hygiena, aby nedošlo k zavlečení infekce do rodidel.
 • klasická poloha porodu vleže bohužel zvyšuje riziko natržení hráze, či nutnosti provedení chirurgického nástřihu. Informujte se o možnostech dalších poloh ve své porodnici. Při porodu vnímejte kontrakce a netlačte mimo dobu jejich trvání.
Porod – nástřih hráze a jak mu předejít patří do témat
 • http://www.lkkmotor.com Motorcycle parts 30.12.2013 04:29:47

  How to buy motorcycle fairings is cheapest?<br />
  <br />
  I believe that every motorcycle sports enthusiasts have a beloved motorycle bike, it is pretty cool shell publicize their personality, to attract the attention of countless people. The following share with how to replace my Honda fairings and under what circumstances save the most money, but also get the fastest delivery.<br />
  <br />
  We all know that racing season are generally concentrated in January to Apir, this time presumably every bike owners consider replacing the fairing, No matter yours&rsquo; suzuki fairings or Yamaha fairings. So that we are almost at the same time to order from factory, because motorcycle fairings made in advance, a sudden surge in factory orders, painting job speed accordingly become very slow. Meanwhile motorcycle fairing is large parcel,for example kawasaki fairing, Ducati fairing, etc, the volume is very large. Freight company is very annoying such goods, they only like heavy and small items. In the case of such a fixed route, they generally first select transporting heavy small items.<br />
  <br />
  Therefore, we should avoid the peak period, select the off-season replacement. For example Triumph fairing. So we do not worry, you can choose a little slower, cheaper shipping methods, very economical, but also can quickly receive the goods!<br />
  <br />
  You can by any other parts from us,please click the one you like:Frame Sliders , Windscreen Windshield,Brake Clutch Levers ,Lighting and Mirrors ,Headlight ,LED Turn Signals , ,Motorcycle Jacket ,Speedometer,Rear Set,Chain Guard, Rear Hugger Fender, Fender Eliminator,Stay Bracket , Riser Handlebar,Wheel Rim ,Motorcycle Helmet ,Motorcycle Armour, ,Motorcycle Gloves , Motorcycle Boots&Shoes, Motorcycle Caps
  Thank you for your time!<br />
  motorcycle fairings online shop<br/>

 • přerušované močení Martina 22.12.2013 12:50:35

  Přerušovat močení během těhotenství rozhodně nedoporučujeme. Jako fyzioterapeutka pracuji s těhotnými a ženami po porodu a při přerušovaném močení si akorát zahráváme se vznikem uroinfekce. :/ Posílit pánevní dno můžeme stahováním a povolováním téměř ve všech polohách, klasická rada je ve frontě nebo MHD... :)

 • sara 21.11.2012 00:02:20

  plavání je možne ve veřejných bazénech?


Adresář

Diskuze na téma Porod

 • 29.08.2016 23:08 Porod a šestinedělí

  Ahoj holky, po porodu mi nastaly problémy s kojením a já už pomalu ztrácela naději, že budu kojit…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku