TÉMA Porod

Porodní hypoxie

Hypoxémie a dále pak hypoxie či asfyxie patří mezi akutní, až život ohrožující stavy. Může vzniknout už před porodem (prenatální hypoxie), během porodu nebo až po něm.

Hypoxémie, hypoxie a asfyxie znamenají nedostatečný přívod kyslíku, což může způsobit poškození plodu nebo novorozence. Hypoxémie je považována za nejmírnější fázi, po ní následuje hypoxie a asfyxie. I tu lze úplně vyléčit, ale může mít i trvalé a vážné následky, v nejhorším případě přivodí smrt novorozence.

Příčiny hypoxie

Hypoxie vzniká nejčastěji prenatálně a nejhorším důsledkům lze tedy včas předejít. Příčin může být několik. Nejčastější bývá nedostatečná funkce placenty, např. při jejím špatném prokrvení, které může vzniknout z některých onemocnění matky v těhotenství.

Dále pak nedostatek plodové vody a celkové nedostatečné okysličování krve. K poruchám funkce placenty může dojít také při přenášení, tedy u těhotenství, které trvá déle než 42 týdnů. Tento druh hypoxie nazýváme chronickým.

Akutní hypoxie

Pokud je akutní hypoxie stavem následujícím chronickou hypoxii, nastává nejvážnější situace a je nutný okamžitý zákrok k záchraně plodu. Obvykle jde však o náhlou příhodu, způsobenou např. předčasným oddělováním placenty, nebo v důsledku jiných komplikací. Plod v děloze pak musí vynakládat velké úsilí k dýchání a dochází k rychlému vyčerpání. Na nedostatek kyslíku pak reagují všechny životně důležité orgány.

Příčin asfyxie může být opět několik a mohou být na straně matky (vysoký či nízký krevní tlak a tím špatný průtok krve placentou, plicní a srdeční onemocnění atd.), ale i plodu (vrozené vývojové vady, srdeční porucha, sepse, pneumonie, atd.)

Diagnóza pomocí CTG

CTG neboli kardiotokograf slouží ke sledování a zaznamenání pohybu plodu, jeho srdeční činnosti a zároveň hlídá tlak kontrakcí uvnitř dělohy, čímž lze včas rozpoznat příznaky prenatální hypoxie. Jakákoliv podezření a odchylky vyplývající ze záznamu v podobě křivky, se řeší různým způsobem.

K dalším metodám patří ultrazvukové vyšetření cév placenty a biofyzikální profil plodu, dále pak pulsní symetrie sledující okysličení krve plodu během porodu a ST analýza, sledující dechovou zátěž srdečního svalu při nedostatku kyslíku.

Apgar score

Po porodu se sleduje tzv. Apgar score, což je mezinárodní hodnocení poporodní adaptace. Kontroluje se srdeční činnost, dechová frekvence, reakce na podráždění atd. přibližně do 10 minut po porodu a je bodována do maxima 10 bodů. Stav nepřevyšující 3 body do 20 minut po porodu je obvykle důsledkem akutní hypoxie. V takovém případě je novorozenec předán do resuscitační péče pediatra. Chronická hypoxie může vyžadovat i ukončení těhotenství, ale to závisí na celkovém stavu plodu i matky.

Prevence

Základem všeho je prevence a dostatečně zodpovědný přístup matky v době těhotenství. Pravidelné návštěvy prenatální poradny by měly být samozřejmostí, stejně jako zvýšená opatrnost v případě rizikového těhotenství. Při přenášení, po předpokládaném termínu porodu, se doporučuje, aby matka sama pečlivě sledovala pravidelnost pohybů plodu a se sebemenším podezřením se obrátila na svého gynekologa.


Porodní hypoxie patří do témat
  • Kyslikova terapie oxygenoterapie od Oxylife Dr. Ox 22.04.2013 10:46:14

    Kyslik a kyslikova terapie resi problem. Oxylife - Vse o kysliku. Kyslikove koncentratory, kyslik v plechu, kyslikove barokomory... Vice na www.oxylife.cz a www.oxyobchod.cz

  • Dita 09.05.2012 14:20:32

    Nejčastější příčinou iatrogenní hypoxie je předčasné přerušení pupečníku. Pupečník se má nechat dotepat, usnadňuje to poporodní adaptaci, usnadňuje zapojení plic, zvyšuje počet červených krvinek v oběhu dítěte až o 30%- červené krvinky jsou jediné elementy schopné přenášet kyslík!!!! Zvyšuje zásoby železa, snižuje výskyt komplikací jako je např. krvácení do mozkových komor a poškození trávící trubice - zejména u nedonošených dětí. V Británii u předčasně narozených dětí pupečník vůbec nepřerušují a pokud je potřeba resuscitace, tak probíhá při intaktním pupečníku - u lůžka rodičky. Bylo opakovaně dokázáno, že okysličování prostřednictvím placenty pokračuje i ve chvíli, kdy už se dítě opakovaně nadechlo, a také, že první vdechy dítěte jsou po stránce přenosu kyslíku téměř neúčinné.


Adresář

Diskuze na téma Porod

  • 29.08.2016 23:08 Porod a šestinedělí

    Ahoj holky, po porodu mi nastaly problémy s kojením a já už pomalu ztrácela naději, že budu kojit…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku