TÉMA Porod

První hodina s dítětem po porodu

Thinkstockphotos.com
Zlatá, nebo také magická hodinka - říká se tomu všelijak, těm úžasným prvním momentům života dítěte po porodu, kdy poprvé zapláče, nadechne se vlastními plícemi a podívá se na svou matku, která ho nosila v bezpečí dělohy předchozích devět měsíců.

Je důležité si dopřát čas

Přechod od okamžiku narození k prvnímu kojení je velmi intimní záležitost mezi matkou a dítětem, podle vědců má také zásadní vliv na vybudování vztahu mezi nimi. Tato chvíle by měla být co nejméně rušena, jak se shodují odborníci, protože porod je velkou zátěží nejen pro matku, ale i pro dítě. Oba by si tedy měli dopřát čas ke společnému “seznámení“ a co nejdéle prožívat tu nádhernou chvíli, ve které jsou jen oni dva. Tyto intimní pocity se pak budou vracet při každém kojení a budou posilovat a prohlubovat ojedinělé pouto mezi matkou a dítětem.

Klidná bdělost a společná intimita

Klidnou bdělostí se nazývá stav, kdy je dítě bezprostředně po porodu, v náručí matky, schopno vydržet klidné, uvolněné a soustředěné až hodinu a půl. V této chvíli se obvykle snaží o první kontakt s matkou, pohled z očí do očí, který je pro oba velkým citovým zážitkem. U matky tak nejlépe vzniká silná mateřský pud a láska vůči dítěti, čímž přirozeně posiluje předpoklady pro jeho dobrý život. Později by se matka měla naučit rozeznávat, kdy se dítě nachází ve stavu klidné bdělosti a prožívat s ním tuto silně emotivní chvíli, kdy je dítě připravené a otevřené poznávat a objevovat, pomocí vnímání nových podnětů.

Jak se stáváte matkou

Je nutné nesnažit se věci uspěchat. Dítě nemusí ještě dlouho po porodu projevit zájem o prs matky. Obvykle bývá ještě napité plodové vody, nebo je stále ještě najedené z její placenty. Dítě však rychlým přivinutím k matce a setrváním v této pozici rozpoznává její dobře známý srdeční rytmus, dech i hlas. Vnímá tak znovu pocit bezpečí a klidu, který je v této chvíli důležitý. Už čtyři hodiny po porodu je tak dítě schopné komunikace s vlastní matkou, jejíž obličej již může rozpoznat, pomocí mimiky. Tzv. kožní kontakt, tedy první dotýkání se tělem, má však velký význam i pro matku. Má tak možnost “uzrát“ a stát se matkou i po psychické stránce, tento proces přeměny ženy v matku však potřebuje čas a přirozené, postupné prohlubování.

Ne každá maminka má však možnost strávit s dítětem tento vzácný čas hned po porodu. Pokud je dítě nedonošené či nemocné, nebo není-li matka po porodu v dobrém zdravotním stavu, rychlá pomoc a péče lékařů a sester je samozřejmě přednější. Není třeba se však trápit tím, že jste sebe či své dítě o něco okradli a ochudili. Vše si můžete vynahradit až v klidu domova a ve známém prostředí.

Úžasné schopnosti novorozence

Zdravé, donošené dítě, které přišlo na svět bez použití sedativ, může během prvních cca 90 minut života projevit až neuvěřitelné schopnosti, které později vymizí a objeví se až v době, kdy nastal z hlediska vývinu ten správný čas.

Jde především o tzv. “chůzi“ hned po porodu, která je nejlépe vidět, když držíme dítě ve vzpřímené poloze tak, aby se přidržovalo našich rukou. Dítě instinktivně zvedá obě nožičky a dělá kroky. Tento pohyb dítě zná už z dělohy a má svůj význam.

Položíme-li jej po porodu na nahé břicho matky, začne se odrážet nožkami a plazit se tak k matčinu prsu. Tímto přirozeným pohybem také masíruje matčino břicho, což pomáhá k navození poslední kontrakce a vypuzení placenty.

První hodina s dítětem po porodu patří do témat
 • http://www.lkkmotor.com Motorcycle parts 30.12.2013 04:27:07

  How to buy motorcycle fairings is cheapest?<br />
  <br />
  I believe that every motorcycle sports enthusiasts have a beloved motorycle bike, it is pretty cool shell publicize their personality, to attract the attention of countless people. The following share with how to replace my Honda fairings and under what circumstances save the most money, but also get the fastest delivery.<br />
  <br />
  We all know that racing season are generally concentrated in January to Apir, this time presumably every bike owners consider replacing the fairing, No matter yours&rsquo; suzuki fairings or Yamaha fairings. So that we are almost at the same time to order from factory, because motorcycle fairings made in advance, a sudden surge in factory orders, painting job speed accordingly become very slow. Meanwhile motorcycle fairing is large parcel,for example kawasaki fairing, Ducati fairing, etc, the volume is very large. Freight company is very annoying such goods, they only like heavy and small items. In the case of such a fixed route, they generally first select transporting heavy small items.<br />
  <br />
  Therefore, we should avoid the peak period, select the off-season replacement. For example Triumph fairing. So we do not worry, you can choose a little slower, cheaper shipping methods, very economical, but also can quickly receive the goods!<br />
  <br />
  You can by any other parts from us,please click the one you like:Frame Sliders , Windscreen Windshield,Brake Clutch Levers ,Lighting and Mirrors ,Headlight ,LED Turn Signals , ,Motorcycle Jacket ,Speedometer,Rear Set,Chain Guard, Rear Hugger Fender, Fender Eliminator,Stay Bracket , Riser Handlebar,Wheel Rim ,Motorcycle Helmet ,Motorcycle Armour, ,Motorcycle Gloves , Motorcycle Boots&Shoes, Motorcycle Caps
  Thank you for your time!<br />
  motorcycle fairings online shop<br/>


Adresář

Diskuze na téma Porod

 • 29.08.2016 23:08 Porod a šestinedělí

  Ahoj holky, po porodu mi nastaly problémy s kojením a já už pomalu ztrácela naději, že budu kojit…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku