TÉMA Porod

Využití pupečníkové krve

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Pupečníková krev je krev novorozence, která je obsažena v placentě a pupeční šňůře. V těhotenství dodává miminku potravu a kyslík a také chrání plod před různými škodlivými látkami. Porodem však její využití nekončí. Jak se dá pupečníková krev využít?

Pupečníková krev obsahuje kmenové buňky, které mohou být velmi účinné v boji s některými nemocemi. Díky pokroku v medicíně je možné pomocí kmenových buněk léčit stále více nemocí.

Nemoci, které léčí pupečníková krev

Transplantace krvetvorných buněk z pupečníkové krve se používá přibližně při sedmdesáti různých onemocněních. Patří sem především poruchy krvetvorby, ale také zhoubné nádory a autoimunitní onemocnění. Tyto choroby se totiž většinou léčí chemoterapií, při níž je poničena kostní dřeň, proto je následně nutná transplantace kmenových buněk, ideálně z pupečníkové krve.

Jedná-li se o vrozené poruchy krvetvorby nebo onemocnění genetického původu, většinou nelze použít pupečníkovou krev pacienta, protože ta už může být nemocí postižena. V takovém případě je pak nejideálnější použít pupečníkovou krev zdravého sourozence, nebo jiného vhodného dárce.

Příklady nemocí:

 • Akutní leukémie
 • Chronická leukémie
 • Srpkovitá anémie
 • Fanconiho anémie
 • Nádory mozku
 • Nádory svalů
 • Nádory kostí
 • Neuroblastomy
 • Roztroušená skleróza
 • Crohnova choroba
 • Juvenilní chronická artritida

Je možné, že se v budoucnosti seznam nemocí, v jejichž léčbě by mohla pupečníková krev pomoci, rozroste. Ve fázi testování je například studie, podle níž by se daly kmenové buňky pupečníkové krve využít k léčbě autismu, úspěšně byly využity k léčbě dětského diabetu prvního stupně. Čeká se také na výsledky výzkumu, jak může pupečníková krev pomoci dětem postiženým dětskou mozkovou obrnou.

Odběr pupečníkové krve

Pupečníkovou krev můžete buď anonymně darovat, nebo uchovat pro své dítě, případně jeho sourozence.

V prvním případě se o vše postará banka pupečníkové krve a krev vašeho miminka je k dispozici nemocnému člověku kdekoliv na světě.

Uložení pupečníkové krve pro vlastní dítě je zpoplatněno (cca 35 tisíc Kč) a zmražená krev je uložena do banky na 20 let.

Po uplynutí této doby se banka obrátí na již dospělého dárce, zda má zájem svou krev dále uchovávat. Pokud ano, platí se za každý rok uchování okolo 450 Kč.

Odběr pupečníkové krve umožňuje přes 70 % porodnic po celé České republice. Je jich několik v každém kraji, takže pro žádnou maminku, která se rozhodne pro odběr pupečníkové krve, by neměl být problém s dojezdem do takové porodnice.

Odběr pupečníkové krve se provádí ve dvou fázích. Nejdříve se odebere krev z odstřižené pupeční šňůry a poté z placenty, která obsahuje větší množství pupečníkové krve než pupeční šňůra. Tyto odběry nijak neovlivňují délku porodu, ani matku a novorozeně.

 

Rozhodli jste se nechat si uložit pupečníkovou krev svého dítěte, nebo o tom přemýšlíte?

Využití pupečníkové krve patří do témat
 • Motorcycle parts Motorcycle parts 30.12.2013 04:30:21

  How to buy motorcycle fairings is cheapest?<br />
  <br />
  I believe that every motorcycle sports enthusiasts have a beloved motorycle bike, it is pretty cool shell publicize their personality, to attract the attention of countless people. The following share with how to replace my Honda fairings and under what circumstances save the most money, but also get the fastest delivery.<br />
  <br />
  We all know that racing season are generally concentrated in January to Apir, this time presumably every bike owners consider replacing the fairing, No matter yours&rsquo; suzuki fairings or Yamaha fairings. So that we are almost at the same time to order from factory, because motorcycle fairings made in advance, a sudden surge in factory orders, painting job speed accordingly become very slow. Meanwhile motorcycle fairing is large parcel,for example kawasaki fairing, Ducati fairing, etc, the volume is very large. Freight company is very annoying such goods, they only like heavy and small items. In the case of such a fixed route, they generally first select transporting heavy small items.<br />
  <br />
  Therefore, we should avoid the peak period, select the off-season replacement. For example Triumph fairing. So we do not worry, you can choose a little slower, cheaper shipping methods, very economical, but also can quickly receive the goods!<br />
  <br />
  You can by any other parts from us,please click the one you like:Frame Sliders , Windscreen Windshield,Brake Clutch Levers ,Lighting and Mirrors ,Headlight ,LED Turn Signals , ,Motorcycle Jacket ,Speedometer,Rear Set,Chain Guard, Rear Hugger Fender, Fender Eliminator,Stay Bracket , Riser Handlebar,Wheel Rim ,Motorcycle Helmet ,Motorcycle Armour, ,Motorcycle Gloves , Motorcycle Boots&Shoes, Motorcycle Caps
  Thank you for your time!<br />
  motorcycle fairings online shop<br/>


Adresář

Diskuze na téma Porod

 • 29.08.2016 23:08 Porod a šestinedělí

  Ahoj holky, po porodu mi nastaly problémy s kojením a já už pomalu ztrácela naději, že budu kojit…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku